omrumsworld

Amerika Dersleri’nden Bazı Alıntılar (Italo Calvino)

”Il faut être léger comme l’oiseau, et non comme la plume” (Paul Valery)
”Kuş gibi hafif olmalı, tüy gibi değil.”

***

Nasıl hüzün ağırlığını yitirmiş üzüntü ise, mizah da aynı şekilde, ağırlığını yitirmiş gülmecedir.

***

Söz, boşluğun üzerine atılan dayanıksız bir kurtuluş köprüsü gibi, görünür izi görünmez şeye, eksik olan şeye, arzulanan ya da korkulan şeye bağlar.

***

Yazmaya başladığımız andan bir önceki ana kadar, dünya – her birimiz için dünyayı oluşturan şey, yani bir bilgiler, deneyimler,değerler toplamı – vardır karşımızda, bir bütün halindeki, öncesiz ve sonrasız dünya, bireysel anı olarak ve örtük gizilgüç olarak dünya. Ve biz,bu dünyadan bir söylem, bir öykü, bir duygu çıkarmak isteriz; ya da belki de, daha kesin olarak söylemek gerekirse, bu dünyada kendimizi konumlandırmamıza olanak sağlayacak bir işlemi gerçekleştirmek isteriz. Bütün diller emrimizdedir: edebiyatın geliştirdiği diller, uygarlıkların ve bireylerin değişik çağlarda ve ülkelerde kendilerini dile getirdikleri üsluplar; aynı zamanda çok farklı disiplinlerin geliştirdiği, son derece farklı biçimlere ulaşma amacını taşıyan diller. Ve biz, onların içinden, söylemek istediğimize uygun dili, söylemek istediğimiz şeyin ta kendisi OLAN dili çekip çıkarmak isteriz.

***

Öykü nasıl biterse bitsin, öykünün bitmiş sayılabileceğine karar verdiğimiz an hangisi olursa olsun, anlatma eyleminin o noktaya doğru gitmediğini, önemli olanın başka bir yerde olduğunu, daha önce olup bitenler olduğunu anımsarız. Anlatılabilir olanın sürekliliğinden çekip çıkarılmış, o yalıtılmış olaylar parçasının edindiği anlam olduğunu.

***

Advertisements

Single Post Navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: